Lyžovanie a zimné športy

PARK SNOW Donovaly

Dnes je obec Donovaly veľmi známa a populárna najmä kvôli lyžiarskemu stredisku PARK SNOW Donovaly. Pre Vás všetkých milovníkov snehu a zimných športov sú pripravené výborné lyžiarske podmienky na zjazdovkách v areáloch Záhradište a Nová Hoľa. Celková dĺžka lyžiarskych tratí je 11 km a čaká Vás 17 rôznych zjazdoviek.

Jedinečnými atrakciami, ktorými je stredisko známe, sú jazdy na psích záprahoch a taktiež klzisko pri dolnej stanici lanovky na Novú Hoľu. Na svoje si prídu aj odvážlivci v RIDES PARK Záhradište s niekoľkými prekážkami, railami a tiež možnosťou adrenalínového freeridu, kde sa pripravuje aj slovenská reprezentácia.

Pôsobí tu viacero požičovní, kde Vám bude venovaná plná pozornosť a vaše lyže, či snowboardy dostanú kompletnú starostlivosť.

Najväčší detský FUN PARK na Slovensku

Určený je pre detičky, ktoré sa chcú naučiť lyžovať, ale aj pre tie, ktoré už lyžovať vedia, pretože je tu viacero možností ako sa zabaviť. Učiť lyžovať sa tu môžu deti od 3 rokov, načo slúži niekoľko posuvných pásov, pri čom deti zažijú množstvo zábavy a výučbu hravou formou, s príjemnou atmosférou a rôznymi súťažami.

Turistika a cyklistika

Turistika
Donovaly ponúkajú vynikajúce podmienky na horskú turistiku, pretože sa nachádzajú na rozhraní dvoch národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Počas letnej turistickej sezóny, Vás na vrchol Novej Hole vyvezie moderná sedačková lanovka, odkiaľ si môžete užiť prekrásny výhľad na panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Aktívnejší členovia posádky, môžu pokračovať na nenáročný výlet na Malý Zvolen.

Ferrata Dve veže
Len 15 minút autom od strediska Donovaly sa nachádza obľúbená Ferrata Dve veže, konkrétne pred obcou Liptovské Revúce. Nachádza sa na nej 9 trás ferratového charakteru s rôznymi stupňami obťažnosti a turistický chodník smerujúci na vrch mimo ferratových trás. Z najvyššieho bodu ferraty sa Vám ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry.

Cyklistika
Oblasť ponúka až 42 označených cyklotrás, ktoré sú istotou, že cyklisti sa rozhodne nudiť nebudú. Podľa Vašich schopností si viete vybrať tu správnu, či už idete ako rodina s deťmi, mládež, seniori, i profesionálni cyklisti a to v okruhu 1-8 hodín.
Nie je dôvod zúfať, ak si nemôžete priniesť svoje vlastné bicykle, pretože na našej recepcii Vám vieme poskytnúť kvalitné horské bicykle, ktoré Vám odovzdáme vždy s plnou baterkou a kompletným servisom. Ďalšou možnosťou je využitie cyklobusu z Banskej Bystrice na Donovaly iba za 2 eurá.

Bike Park Donovaly
Bike Park ponúka downhillových nadšencov jednu trať s dĺžkou vyše 2 km a prevýšením 420 m, ktorá je rozdelená na niekoľko lúčnych a lesných pasáží. Tieto pasáže obsahujú množstvo koreňov, kameňov, traverz a tiež skokov.

Kultúrne pamiatky

Špania dolina
Špania Dolina sa nachádza asi 14 km severne od centra Banskej Bystrice, v západnej časti Starohorských vrchov. Nachádzajú sa tu bohaté banícke pamiatky, tradičná architektúra, zvyky a tradície banskej obce, aké ste v minulosti mohli nájsť po celom Slovensku. Kedysi preslávená po celej Európe bohatým náleziskom medenej rudy dnes ponúka prekrásne ničím nerušené horské prostredie.

Z haldy šachty Maximilián je nádherný panoramatický výhľad na okolité hory.

Chodníky banského náučného chodníka privedú turistov k miestam zašlej slávy baníckej histórie – šachtám a štôlňam ukrytým v okolitých lesoch.

Ideálnymi traťami pre horskú cyklistiku v lete a bežky v zime sú horské zvážnice v okolí.

Harmanecká jaskyňa
Jaskynné podzemie južnej lokality národného parku Veľká Fatra ukrýva tajuplné prírodné nádhery, ktoré spolu vytvorili najvýznamnejšiu slovenskú jaskyňu. Je ňou Harmanecká jaskyňa. Harmanecká jaskyňa sa nachádza pri obci Dolný Harmanec, severozápadne od Banskej Bystrice v Harmaneckej doline.

Nádherné podzemné siene a chodby sú tvorené snehobielou vápencovou kvapľovou výzdobou, rozsiahlymi dómami, mohutnými nástennými vodopádmi, ale i jazierkami. Obrovské pagodovité útvary v jaskyni dosahujú výšku až 12 m. V jaskyni okrem primitívnych rastlín žije aj 10 druhov netopierov.
Jaskyňa je dlhá 2650 m, z toho pre verejnosť je sprístupnených 720 m. Okrem toho sa tu nachádza aj 1043 schodov. Ku vchodu do jaskyne sa návštevník dostane po serpentínovom náučnom chodníku. Výstup od parkoviska trvá približne 40 min.

Vlkolínec
To najcennejšie, čo k Ružomberku patrí, je podhorská osada Vlkolínec, ktorá sa nachádza približne 28km od Donovál a 6 kilometrov od okresného mesta Ružomberok. Vo Vlkolínci sa zachovala pôvodná architektúra a štruktúra horskej osady. Drevené zrubové domčeky, ktoré vyrástli popri potôčiku, sa týčia vo svahovitom teréne Veľkej Fatry pod vrchom Sidorovo. Okolie Vlkolínca tvoria ovocné záhrady, terasové políčka, lúky posiate drevenými senníkmi a lesy.

Vlkolínec bol v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čím získal svetovú prestíž.
Vo Vlkolínci akoby zastal čas, všetko je tu zachované takmer v takej forme, ako to bolo v polovici minulého storočia. Okrem atmosféry zrubovej osady si vo Vlkolínci môžete pozrieť expozície, ktoré sú tu zriadené pre návštevníkov a milovníkov histórie či architektúry, alebo sa vybrať objavovať okolitú prírodu blízkeho okolia.

Brankovský vodopád
Výlet na Brankovský vodopád by mohol byť charakterizovaný ako jednoduchá túra / prechádzka vhodná pre rodiny s deťmi. Vodopád sa nachádza v krásnom prostredí Nízkych Tatier, v obci Podsuchá, ktorá sa nachádza 7 km od Ružomberk.
Brankovský vodopád je s výškou 55 metrov najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Je atraktívny v zime i v lete, avšak niekedy sa stáva, že počas období sucha voda zo skaly netečie. V zime sa naopak mení na nádherný zamrznutý ľadopád ako vystrihnutý z rozprávky. Výstup k samotnému vodopádu trvá iba 25-30 min

Pre rodiny s deťmi

Habakuky
Mini dedinka Habakuky na Donovaloch je pre všetkých, ktorí chcú zažiť atmosféru slovenských ľudových rozprávok. Tvoria ju domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry na motívy rozprávok P. E. Dobšinského. Areálu dominuje Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter či obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER.

Habakuky sú otvorené denne, s bohatým programom na celú sezónu. Je to hlavne o divadelných predstaveniach, ktoré každého malého či veľkého návštevníka vtiahnu do atmosféry príbehov hrdinov zo stránok detských kníh.

Zaujímavosťou je aj špeciálne platidlo mince HABAKUKY, ktoré si môžete odniesť aj ako suvenír. Za eurá ich zmeníte v špeciálnych bankomatoch – habodajoch u vodníka Dušičku.

Donovalkovo
Donovalkovo ako taký malý raj pre deti, ale aj rodičov je hlavným mestom detí. V tomto mestečku vás čaká 23 domčekov zmenšených tak, aby reálne zapadli do detského sveta. Nájdete tu rozkošné domčeky zariadené detskými kuchynkami, gaučami, hračkami. Nechýbajú ani tematické domčeky ako reštaurácia alebo obchod, oddychové zóny, dielnička alebo vláčik.

Drobci tu môžu nakupovať, učiť sa pravidlám cestnej premávky (získať detský vodičský preukaz) alebo môžu spoznávať zvieratká na minifarme (a získať farmársky preukaz). Aktivít je tu naozaj neúrekom.

Zábavu v Donovalkove koordinujú animátori, ktorí deťom maľujú na tvár a taktiež ponúkajú prehliadku mesta, kde sa môžete poprechádzať v kostýme svojho obľúbeného hrdinu. Pri tomto všetkom, môžu rodičia relaxovať a nemusia svoje detičky neustále prenasledovať a pobehovať popri nich, pretože o nich bude postarané.

Areál na Donovaloch víta deti od 2 rokov.

Fun Aréna Donovaly
V zábavnom parku Fun Aréna Donovaly si to svoje nájdu predovšetkým deti, ale zo skvelých atrakcií si na svoje prídu určite aj dospelí.

Atrakcie:

Bobová dráha
Odvezte sa na najobľúbenejšej atrakcii vhodnej nie len pre deti – tobogánovej bobovej dráhe. Trať sa nachádza na pravej strane zjazdovky z Novej Hole. Trať dlhá 900 metrov ponúka krásne výhľady na horskú panorámu, 7 adrenalínových skokov a 11 zákrut, pričom tempo si určujete sami. Na vrchol dráhy sa pohodlne vyveziete vlekom priamo na vozíku a na konci jazdy si môžete odniesť suvenír v podobe fotografie priamo z dráhy.

Myšiačikov detský park
Park plný vodných atrakcií, detského lanového centra a šmýkaliek. V areáli tečie potôčik, ktorý prepája rôzne aktivity ako detský lanový park, reguláciu zavlažovania, plťkovanie na jazierku, stavanie priehrad a vodné ihrisko. Tu si môžu deti vyskúšať fungovanie fyzikálnych zákonov, skutočne hravou formou.

Trampolíny a Bungee trampolíny
Tu sa vybláznia skutočne všetci. Do výšky 7 metrov je možné skákať vďaka špeciálnym trampolínam vylepšeným o fixačné laná, prostredníctvom ktorých môžete skúšať aj odvážnejšie kúsky ako saltá, kotrmelce,…